International Border Studies Center

at the University of Gdańsk, Poland
a

Transkrypcja wykładu w języku polskim dostępna jest na naszej stronie:[w trakcie redakcji]

Hani Hraish o doświadczeniu uchodźcy w perspektywie wojny w Ukrainie

przez Dr Krzysztof Ulanowski

Na spotkanie roboczo zatytułowane „Uchodźcy, dylematy i wyzwania współczesnej tożsamości” dr Krzysztof Ulanowski – członek IBSC – zaprosił ponad dwustu studentów i gościa wyjątkowego. Tym gościem jest Hani Hraish, który jest Palestyńczykiem i w roku 1982 przyjechał na studia do Polski i od tamtej pory mieszka w naszym kraju od 40 lat. Pytany zatem, czy czuje się w Polsce tak jak w domu odpowiada, że nie tak jak w domu, a jak w domu, gdyż polska stała się dla niego drugą ojczyzną i jest u siebie. Hani Hraish w Polsce przez 15 lat był imamem gdańskiej Gminy Muzułmańskiej udzielając się religijnie, od wielu lat udziela się także społecznie i samorządowo w stowarzyszeniu politycznym „Wszystko dla Gdańska”, a ostatnio również charytatywnie jako wolontariusz w ramach akcji pomocowej dla Ukrainy „Gdańsk pomaga”.

Hani Hraish sam w wieku trzech lat doświadczył okropieństwa wojny i ucieczki z Palestyny do Jordanii, następnie po przyjeździe do Polski na nowo budował swoją tożsamość w oparciu o nowe doświadczenia europejskie, w końcu jako tłumacz i wolontariusz pomagał uchodźcom i migrantom muzułmańskim, a obecnie ukraińskim. Jak mówi, „czyni to z potrzeby serca”, gdyż sam doświadczył wygnania, postrzegania bycia „obcym”, i teraz czyni wszystko, żeby pomóc innym jak najłagodniej przejść przez ten niewiarygodnie trudny i bolesny czas.

Spojrzenie naszego gościa jest zatem niezwykle ciekawe i oryginalne, bo łączy doświadczenia palestyńskie i polskie, muzułmańskie i chrześcijańskie, a także osoby „stąd” i osoby „obcej. To spojrzenie nie rzadko kontrowersyjne, ale i świeże, bo zakorzenione w swojej życiowej peregrynacji.

Prof. Igor Hałagida of the Univeristy of Gdańsk discusses Ukrainians in Gdańsk (in Polish). This recording was possible thanks to the Uphagen House Society and its President – Professor Beata Możejko – a friend of the IBSC.

Dom Uphagena Gdańsk 28.10.2020 https://www.domuphagena.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=22

Our own special event is coming up. Stay tuned.

YOUNG DIPLOMATS FORUM AND HISTORY STUDENTS ACADEMIC CLUB in discussion with IBSC’s member – prof. Magdalena Nowak:

https://www.facebook.com/events/1384068672039516